Komunikat prasowy Nr 27/2020 - Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze miejscowy Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec mężczyzny, który dopuszczał się zniszczenia mienia, uszkadzając publiczne budynki na terenie miasta.

 

W okresie od 17 kwietnia do 5 maja 2020 roku Robert Z. wybijał szyby w budynkach Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, Urzędu Miasta i Urzędu Stanu Cywilnego oraz Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. 10 października 2019 roku miał on także uszkodzić tablicę z numerem budynku Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. Łączna wysokość strat została wstępnie oszacowana na kwotę 3960 zł. Wartość może ulec zmianie. Między innymi ustalony zostanie dokładny koszt naprawy uszkodzonego przez sprawcę zabytkowego witraża w budynku Urzędu Miasta.


Robert Z. został zatrzymany 5 maja 2020 roku przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, którzy na podstawie nagrań z monitoringu i innych dowodów ustalili tożsamość sprawcy.


Robertowi Z. zarzucono popełnienie trzech przestępstw oraz dwóch wykroczeń polegających na uszkodzeniu mienia. Kwalifikacja prawna czynów podejrzanego była uzależniona od wartości poszczególnych szkód.


Podejrzany przyznał się do popełnienia większości zarzucanych mu czynów. Po jego przesłuchaniu, Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu skuteczny wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.


Co istotne, Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze prowadziła już inne postepowanie przeciwko Robertowi Z., w ramach którego zostało mu postawione 17 zarzutów dokonania podobnych przestępstw. Podejrzany uszkadzał szyby, a także niszczył elewację nanosząc sprayem napisy na budynkach instytucji publicznych i prywatnych nieruchomościach. Wówczas, na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy, jednakże Sąd Okręgowy uchylił środek zapobiegawczy.


Robert Z. opuścił areszt 14 kwietnia 2020 roku, po czym dopuścił się kolejnych pięciu przestępstw i wykroczeń, które aktualnie zostały jemu zarzucone.


Kierując wniosek o tymczasowe aresztowanie Roberta Z., Prokuratura wskazała, że zachodzi obawa ucieczki podejrzanego, z uwagi na fakt, że nie ma on stałego miejsca zamieszkania. Ponadto, sprawca, który w większości przyznał się do stawianych zarzutów, oświadczył, że nie zaprzestanie dalszego niszczenia mienia.


Zarzucone Robertowi Z. przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Rejestr zmian dla: Komunikat prasowy Nr 27/2020

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
Administrator
Dokument z dnia:
2020-05-07
Publikacja w dniu:
2020-05-07
Opis zmiany:
b/d
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
2020 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Agencja iArt