Komunikat prasowy Nr 29/2019 - Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

4 kwietnia 2019 roku, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec dwóch sprawców podejrzanych o dokonywanie wspólnie i w porozumieniu włamań do bankomatów oraz innych przestępstw.


Pierwsze z włamań miało miejsce 1 grudnia 2018 roku w jednym z marketów w Bolesławcu. Sprawcy przy użyciu pojazdu staranowali drzwi do sklepu i dostali się od jego przedsionka, w którym stał bankomat. Wówczas nie udało im się jednak dokonać kradzieży z uwagi na reakcję pracowników sklepu oraz stojące tam wózki sklepowe blokujące dostęp do urządzenia.


Do kolejnego z włamań doszło 12 grudnia 2018 roku w miejscowości Nowogrodziec w powiecie bolesławieckim. Skradziono wówczas pieniądze w kwocie ponad pół miliona złotych. Włamania dokonano poprzez zamocowanie pasów do ciągnika rolniczego i przywiązanie ich do bankomatu, a następnie wyrwanie urządzenia z podłoża i zabranie go innym pojazdem. Skradziono wówczas kwotę przekraczającą pół miliona złotych.


Następna próba włamania została podjęta przez sprawców 11 marca 2019 roku w Bolesławcu, kiedy 39-latek podjechał do bankomatu ciągnikiem rolniczym, po czym zamocował na bankomacie i pojeździe pasy holownicze i próbował wyrwać urządzenie z podłoża. Próba nie powiodła się z powodu zerwania użytych przez podejrzanego pasów. Bankomat uległ jednak zniszczeniu. Wówczas podjęto pościg za jednym ze sprawców poruszających się ciągnikiem. Mężczyzna został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu trwały intensywne czynności zmierzające do ustalenia tożsamości dwóch pozostałych sprawców włamań do bankomatów, które przyniosły efekt w postaci zatrzymania przez funkcjonariuszy Komendy powiatowej Policji w Bolesławcu Marcina G. i Krzysztofa M.


Dodatkowo, w czasie zatrzymania Krzysztofa M. w jednej z miejscowości na terenie powiatu bolesławieckiego, ujawniono, że wytwarzał on znaczne ilości substancji psychotropowych w postaci metamfetaminy o wadze przekraczającej 100 gramów, a także posiadał bez wymaganego zezwolenia amunicję w postaci 59 sztuk naboi.

Sprawcy zostali następnie doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, gdzie usłyszeli zarzuty włamania i usiłowania kradzieży z włamaniem do bankomatów z zawartością pieniędzy. 30-letni Krzysztof M. usłyszał ponadto zarzuty wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych, posiadania narkotyków oraz posiadania bez zezwolenia broni, a także uszkodzenia pojazdu w czasie jednego z włamań. 


Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.


Następnie Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu skierowała do tamtejszego Sądu Rejonowego skuteczne wnioski o ich tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania, ze względu na grożącą sprawcom surową karę, a także obawę, że mogą oni w sposób bezprawny utrudniać postepowanie.


Popełnione przez Marcina G. przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze od roku do 10 lat. Krzysztofowi M. grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.


Opisane zatrzymania i zarzuty są efektem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu i miejscową Komendę Powiatową Policji w sprawie włamań do bankomatów.


O sprawie informowaliśmy również w dostępnym na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze komunikacie prasowym numer 21/2019 z 14 marca 2019 roku, w związku z tymczasowym aresztowaniem Grzegorza G.

Rejestr zmian dla: Komunikat prasowy Nr 29/2019

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Wytworzył:
Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Administrator
Dokument z dnia:
2019-04-08
Publikacja w dniu:
2019-04-08
Opis zmiany:
b/d
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
2019 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Agencja iArt