Komunikat prasowy nr 45/2020 - Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

W dniach 14 i 15 lipca 2020 roku trzech mężczyzn w wieku od 24 do 54 lat podjęło działania zmierzające do nielegalnego opróżnienia nabytego przez nich mieszkania.

Mężczyźni ci, zamiast skorzystać z przewidzianej prawem procedury usunięcia lokatorów postanowili na własną rękę doprowadzić do jego przejęcia „zastępując” w tych działaniach komornika. Przez okres dwóch dni przeprowadzili akcję intensywnego nękania matki i trójki jej małoletnich dzieci oraz pozostałych członków rodziny. Po tym jak rozwiercili zamki w drzwiach wejściowych dostali się do wnętrza mieszkania, gdzie urządzili sobie libację alkoholową, w trakcie której palili papierosy w obecności dzieci, puszczali głośno muzykę, krzyczeli używając słów powszechnie uznanych za wulgarne, czym między innymi uniemożliwiali zaśnięcie dzieciom. Aby dodatkowo uprzykrzyć kobiecie i jej dzieciom zamieszkiwanie zdemontowali drzwi od toalety uniemożliwiając praktycznie korzystanie z jej udogodnień.


Całość zachowania mężczyzn nie tylko w sposób istotny naruszyła prywatność matki i jej rodziny ale też wzbudziła w niej poczucie zagrożenia. Mężczyźni, na polecenie Prokuratora Rejonowego w Jeleniej Górze, zostali zatrzymani przez policję i doprowadzeni do Prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa nękania pokrzywdzonej i jej rodziny oraz zmuszania lokatorów mieszkania do określonego zachowania.


Po przedstawienia zarzutów podejrzanym i odebraniu od nich wyjaśnień został złożony wniosek do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze o zastosowanie wobec mężczyzn tymczasowego aresztu. Sąd nie uwzględnił wniosku i zastosował wobec jednego z mężczyzn poręczenie majątkowe w kwocie 30.000 zł oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych, a wobec pozostałych dwóch jedynie zakaz zbliżania się.

Prokurator nie zgodził się z decyzją sądu i zaskarży postanowienia.

Rejestr zmian dla: Komunikat prasowy nr 45/2020

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
Administrator
Dokument z dnia:
2020-07-21
Publikacja w dniu:
2020-07-21
Opis zmiany:
b/d
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
2020 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Agencja iArt