Komunikat Prasowy Nr 48/2018 - Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Irenie W. oskarżonej o popełnienie szeregu przestępstw narkotykowych, w tym udzielenia innym osobom pomocy w wytwarzaniu substancji psychotropowych w znacznych ilościach, wprowadzenia do obrotu znacznych ilości metamfetaminy, a także nakłaniania do tego innej osoby.


Przestępstwa, o popełnienie których oskarżono Irenę W. obejmują okres od października 2016 roku do kwietnia 2018 roku. Krótko wcześniej, jej mąż został tymczasowo aresztowany, a następnie skazany na karę pozbawienia wolności, między innymi za posiadanie środków odurzających i substancji psychotropowych. W niedługim czasie Irena W. postanowiła przejąć przestępczą działalność męża i skontaktowała się z jego dotychczasowymi kontrahentami.


W wyniku śledztwa przeprowadzanego przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Katowicach ustalono między innymi, że od października 2016 roku Irena W. nabywała od ustalonej osoby prekursory substancji psychotropowych w postaci 75 kilogramów tabletek zawierających pseudoefydrynę, 10 kg czerwonego fosforu oraz 10 kg jodu, następnie sprzedawała je obywatelom Czech. W ten sposób Irena W. pomagała innym osobom w wytwarzaniu znacznych ilości metamfetaminy. Wiedziała do czego zostaną użyte sprzedane przez nią substancje. Łącznie w zarzucanym okresie nabyła  prekursory  służące do wytwarzania narkotyków  za kwotę 1 500 000 koron czeskich, co stanowi równowartość 245 400 zł, po czym zbyła je w tym celu ustalonym obywatelom Czech za łączną kwotę 1 750 000 koron czeskich (równowartość 286 300 zł).


Ponadto, w 2017 roku Irena W. wynajęła obywatelowi Czech swoją piwnicę, w której wytwarzał on substancje psychotropową w postaci metamfetaminy, miała za to otrzymać 3260 zł.


Irena W. wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami zajmowała się także wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy, w łącznej ilości nie mniejszej niż 13 kg, za kwotę 6 500 000 koron czeskich, z czego uzyskała dla siebie równowartość 166.400 zł. W procederze miała również uczestniczyć między innymi 16-letnia wówczas córka Ireny W. Kiedy podczas nieobecności podejrzanej do mieszkania przyjeżdżali klienci w celu nabycia narkotyków, oskarżona telefonicznie instruowała córkę gdzie ukryte są substancje, które ma im wydać, a także jakie kwoty ma od nich przyjąć. Według ustaleń śledztwa, do sytuacji, w których Irena W. nakłaniała swoją nieletnią córkę do wprowadzenia do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci metamfetaminy, dochodziło co najmniej piętnastokrotnie. W ich wyniku do obrotu wprowadzone zostało nie mniej niż 800 gram tej substancji za kwotę stanowiącą równowartość 64 tysięcy złotych.


Według ustaleń Prokuratury, Irena W. uczyniła sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu. W trakcie jej zatrzymania, na posesji 37-latki funkcjonariusze Centralnego Biura śledczego ujawnili należące do niej substancje psychotropowe w ilości blisko 13 gram.


Dokonano także zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanej poprzez zajęcie 7.800 złotych oraz 16.000 koron czeskich, łącznie 10.355,57 zł oraz poprzez zajęcie należących do niej dwóch samochodów osobowych o łącznej wartości 41.000 zł.


Zarzucone oskarżonej czyny stanowią zbrodnie, za popełnienie których grozi jej kara pozbawienia wolności w wymiarze do 15 lat.


Od kwietnia 2018 roku, Irena W. pozostaje tymczasowo aresztowana.


Oskarżona nie była dotychczas karana sądownie.


Do popełnienia opisanych przestępstw dochodziło na terenie Gminy Bogatynia   i innych miejscowości w województwie dolnośląskim. Postępowania dotyczące innych osób biorących udział w procederze produkcji i obrotu substancjami psychotropowymi były i są prowadzone odrębnie, w tym między innymi przez organy ścigania Republiki Czeskiej, a także Prokuraturę Okręgową, w Jeleniej Górze oraz Prokuraturę Rejonową w Zgorzelcu.

Rejestr zmian dla: Komunikat Prasowy Nr 48/2018

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
Administrator
Dokument z dnia:
2018-09-19
Publikacja w dniu:
2018-09-19
Opis zmiany:
b/d
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
2019 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Agencja iArt