Komunikat Prasowy Nr 50/2018 - Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

W dniu 21 września 2018 roku, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze tymczasowo aresztowany został Łukasz J. Jak ustaliła Prokuratura, 42-letni mężczyzna kierował grupą przestępcą zajmującą się sprowadzaniem z terenu Niemiec samochodów osobowych i wprowadzaniem ich na polski rynek bez odprowadzania podatku VAT, a także zaniżaniem należnego podatku akcyzowego.


Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze nadzoruje prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze śledztwo w sprawie grupy przestępczej zajmującej się oszustwami przy rozliczaniu podatku VAT, a także podatku akcyzowego.


Zgromadzony materiał dowodowy był podstawą do przedstawienia Łukaszowi J. zarzutów popełnienia łącznie trzydziestu trzech przestępstw i przestępstw skarbowych, których dopuścił się kierując grupą przestępczą.

Z ustaleń śledztwa wynika, że na polecenie Łukasza J. pozostali członkowie grupy dokonywali za pośrednictwem Internetu zakupu na terenie Niemiec samochodów osobowych. W czasie transakcji deklarowali kontrahentom, że podatek VAT zostanie odprowadzony na terenie Polski. Po przewiezieniu pojazdów do kraju, w celu uniknięcia płatności podatku VAT, nie ujawniali właściwemu organowi podatkowemu przedmiotu opodatkowania w związku z dokonaniem nabycia wewnątrzwspólnotowego z zerową stawką VAT samochodów osobowych.


Podejrzani, działając jako właściciele kilku firm, tworzyli dokumentacje pozorującą nabycie pojazdów przez osoby oraz podmioty, które w rzeczywistości ich nie zakupywały, a następnie ich zbycie innym osobom i podmiotom. Ostatecznie pojazdy te zbywano na rzecz osób trzecich, nie uczestniczących w przestępstwie.


W ten sposób w okresie 2015 i 2016 roku dokonano transakcji dotyczących kilkudziesięciu pojazdów wysokiej klasy powodując uszczuplenie podatku VAT w łącznej kwocie, nie mniejszej niż 731 884,04 zł.


Ponadto, członkowie grupy składali w Urzędzie Celnym deklaracje AKC-U w zakresie podatku akcyzowego rażąco zaniżając deklarowana wartość tych pojazdów i uiszczając z tego tytułu zaniżony podatek akcyzowy, co spowodowało uszczuplenie podatku akcyzowego w łącznej kwocie nie mniejszej niż 208 246,00 zł. Dodatkowo, sprawcy wyłudzali poświadczenie nieprawdy składając w urzędach fałszywe dokumenty sprzedaży samochodów w celu zarejestrowania pojazdów.


Łukasz J. był wcześniej poszukiwany w związku ze sprawą. Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Policji z Komendy Miejskiej w Jeleniej Górze w dniu 21 września 2018 roku doprowadzili podejrzanego do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. Po usłyszeniu zarzutów, Łukasz J. nie przyznał się do ich popełnienia i odmówił składania wyjaśnień. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze uwzględnił wniosek Prokuratury i zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy.

Za popełnione przestępstwa, w tym założenie i kierowanie grupą przestępczą Łukaszowi J. grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do 10 lat. Podejrzany był wcześniej karany sądownie za innego rodzaju przestępstwa.


Ponadto, w tej sprawie zarzutami objętych zostało trzech innych członków grupy przestępczej, mieszkańców Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości.

Rejestr zmian dla: Komunikat Prasowy Nr 50/2018

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
Administrator
Dokument z dnia:
2018-09-25
Publikacja w dniu:
2018-09-25
Opis zmiany:
b/d
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
2019 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Agencja iArt