Komunikat prasowy Nr 57/2020 - Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

10 listopada 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu dokonali zatrzymania dwóch mieszkańców powiatu lubańskiego, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, a także o przestępstwa powiązane z tym procederem.

Zatrzymania miały związek ze śledztwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prowadzonym z Placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu w sprawie procederu handlu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi w postaci papierosów oraz krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy.

Podejrzana 28-letnia kobieta usłyszała zarzuty zawiązane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwami skarbowymi polegającymi na obrocie nielegalnymi wyrobami akcyzowymi. Są to przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat.

65-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut przestępstwa skarbowego polegającego na udziale w procederze wytwarzania łącznie 36 ton tak zwanej krajanki tytoniowej bez oznaczenia jej polskimi znakami akcyzy i uszczuplenia należności podatkowych. Czyn ten zagrożony jest karą do 7,5 roku pozbawienia wolności.


Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i zakazu kontaktu z innymi osobami podejrzanymi o udział w przestępczym procederze.

W czerwcu 2020 roku Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko kierującemu oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej, a także osobom dopuszczających się przestępstw skarbowych we współpracy z grupą. Łącznie w stan oskarżenia postawiono dotychczas 10 osób. Aktualnie toczy się postępowanie sądowe. Jak ustalono, przestępczy proceder, do którego dochodziło w ramach zorganizowanej grupy przestępczej doprowadził do uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku akcyzowym, VAT oraz cła w łącznej kwocie blisko 45 milionów złotych. 

Śledztwo jest rozwojowe.

Rejestr zmian dla: Komunikat prasowy Nr 57/2020

Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
2020 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Agencja iArt