Komunikat prasowy Nr 60/2019 - Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi D. oskarżonemu o usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

W nocy 8 lipca 2018 roku na terenie Zgorzelca doszło do konfliktu między dwoma sąsiadami. Mariusz D. przyszedł na posesję pokrzywdzonego, gdzie kierował wobec niego groźby pozbawienia życia i uderzył go pięścią w twarz powodując zamianie kości nosowej z przemieszczeniem. Następnie wybiegł z posesji, by po chwili powrócić na nią i trzymając w rękach replikę miecza samurajskiego typu „katana” z dużą siłą zadał pokrzywdzonemu cios w głowę, po czym zbiegł z miejsca zdarzenia. Przedtem kopnął próbującą interweniować żonę pokrzywdzonego.


Uderzenie mieczem zastało zablokowane rękami pokrzywdzonego, co spowodowało powstanie rozległych obrażeń kciuków obu rąk i ich praktycznej amputacji oraz obrażeń twarzy.


Aktualnie, dzięki zaawansowanym zabiegom medycznym i rehabilitacji udało się w sposób istotny przywrócić sprawność rąk pokrzywdzonego, który z zawodu jest lekarzem chirurgiem.


Bezpośrednio po zdarzeniu Mariusz D. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, na wniosek której został on tymczasowo aresztowany. Decyzją Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, w październiku 2018 roku areszt został zmieniony na poręczenie majątkowe w kwocie 100.000 złotych. Wobec oskarżonego stosowane są także środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym.


Ostatecznie Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze przedstawiła 44-latkowi zarzuty usiłowania zabójstwa i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego, a także naruszenia nietykalności cielesnej jego żony. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mariusz D. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.


Zarzucone mu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze nie niższym niż 8 lat, do dożywotniego pozbawienia wolności.


Na mieniu oskarżonego zabezpieczono grożące mu kary poprzez zajęcie należących do niego pojazdów o wartości ponad 200 tysięcy złotych.


Mężczyzna był wcześniej karany na terenie Niemiec.

Rejestr zmian dla: Komunikat prasowy Nr 60/2019

Podmiot odpowiedzialny:
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
Administrator
Dokument z dnia:
2019-10-23
Publikacja w dniu:
2019-10-23
Opis zmiany:
b/d
Serwis pełni funkcję strony Biuletynu Informacji Publicznej Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze
2020 Copyright by Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Agencja iArt